Nagroda MORANDO

statuetka_mala_m
Statuetka MORANDO
projekt i wykonanie T. Bełech

morando_2013_logoFundacja im. Bernardo Morando jest organizatorem wyboru Zamojskiej Osobowości Roku MORANDO.

Laureaci
MORANDO 2008 – Andrzej Kędziora
MORANDO 2009 – Stanisław Orłowski
MORANDO 2010 – Tadeusz Wicherek
MORANDO 2011 –  Maria Król
MORANDO 2012 – ks. Tomasz Winogrodzki
MORANDO 2013 –
Marek Jawor
MORANDO 2014 Marcin Zamoyski
(więcej o Laureatach)

MORANDO 2015 nie został wybrany, 10 stycznia 2016 roku zmarł nasz kolega, członek kapituły MORANDO i pomysłodawca idei Zamojskiej Osobowości Roku MORANDO, Prezes Fundacji Piotr Rogalski.

Być może przy niewielkim wsparciu, idea Zamojskiej Osobowości Roku MORANDO zostanie uruchomiona ponownie.

 

IDEA ZAMOJSKIEJ OSOBOWOŚCI ROKU MORANDO

Tytuł MORANDO przyznawany jest człowiekowi nietuzinkowemu, darzonemu przez otoczenie szacunkiem za to co robi dla lokalnej społeczności. Laureat MORANDO, bez względu na to, czy będzie to społecznik, twórca, artysta, menadżer czy biznesmen, powinien szczególnie wyróżniać się w danym rok. Osoba wskazana przez zamościan, nominowana a następnie wybrana przez Kapitułę, na pewno będzie człowiekiem, który swoimi działaniami szczególnie wyróżnił się, i – co chyba najważniejsze – pozytywnie wpłynął na mieszkańców Zamościa w mijającym roku.

Procedura wyboru zakłada, ze przez 4 kolejne tygodnie, na przełomie grudnia i stycznia, na stronach serwisu roztocze.net uaktywniany jest formularz elektroniczny ułatwiający przesłanie imienia i nazwiska, a również i innych informacji o kandydacie do nominacji.
W myśl regulaminu, do formularza możliwe jest dołączenie dodatkowych dokumentów uzasadniających wybór, np. wyszczególnione dokładnie powody, spis nagród, wyróżnień, itp. To bardzo ważny etap.

Ostatecznie organizator otrzymuje zazwyczaj około dwudziestu, trzydziestu formularzy zgłoszeniowych z propozycjami osób do wyróżnienia tytułem MORANDO. Ważne aby pamiętać, że MORANDO to tytuł dla zamościanina lub zamościanki działających w naszej, lokalnej społeczności.

Wybór Zamojskiej Osobowość Roku MORANDO składa się z dwóch etapów. Pierwszy to zgłaszanie kandydatów do nominacji. Dokonania kandydatów są analizowane przez członków Kapituły. Nominatów wskazuje Kapituła w trakcie tajnego głosowania pod nadzorem mecenasa Sławomira Kurysa. Nazwiska nominowanych są upublicznione w pierwszym tygodniu roku i wtedy rozpoczyna się drugi etap wyboru Zamojskiej Osobowości Roku. Członkowie KAPITUŁY w tajnym głosowaniu wybierają laureata, a jego nazwisko ogłasza mecenas z jednej z zamojskich kancelarii prawnych w trakcie Gali. Zwyczajowo Gala odbywa się w trzecim tygodniu stycznia.

REGULAMIN wyboru Zamojskiej Osobowości Roku MORANDO